Németországban a szövetségi legfőbb ügyész leállította a két újságíró ellen hazaárulás gyanújával indított eljárást.Az államvédelmi ügyekben illetékes legmagasabb szintű vádhatóság közleménye szerint a széles körben bírált eljárást azért állítják le, mert a netzpolitik.org című hírblog nem fedett fel államtitkot.
A blog a szövetségi alkotmányvédelmi hivatalnak (BfV) az online kommunikáció megfigyelésének kiterjesztéséről szóló terveit ismertette két cikkében. Az alkotmányvédelem ismeretlen tettes ellen tett feljelentést, de megnevezték a hírblog alapító-főszerkesztőjét és a cikkek szerzőjét, Markus Beckedahlt és André Meistert is, és a szolgálat eljuttatott a legfőbb ügyészséghez egy jogi szakvéleményt, miszerint a blog államtitkot hozott nyilvánosságra és a felelősök ezzel hazaárulást követtek el.
A vádhatóság az igazságügyi minisztériummal egyetértésben arra a megállapításra jutott, hogy nem történt államtitoksértés. Ugyanakkor a netzpolitik.org cikkeivel kapcsolatban szolgálati titok megsértésének gyanújával indul egy másik eljárás, de nem az újságírók, hanem „ismeretlen titokgazda" ellen.
Németországban legutóbb 1962-ben, a Der Spiegel című hírmagazin egy cikke ellen nyomoztak újságírók ellen hazaárulás gyanújával. A netzpolitik.org munkatársai elleni eljárást kifogásolta a legfőbb ügyészség munkáját felügyelő igazságügyi miniszter is, jelezve, hogy nem ért egyet az eljárással, mert szerinte a hazaárulás gyanúja nem merül fel, hiszen a netzpolitik.org nyilvánvalóan nem akart idegen hatalmat szolgálni vagy ártani Németországnak a cikkek megjelentetésével. Heiko Mass ezzel összefüggésben augusztus elején kezdeményezte Harald Range legfőbb ügyész leváltását is. Az államfő már alá is írta a nyugdíjazásról rendelkező okiratot.
(Forrás: MTI)
↧